Home / وبلاگ / شاتل هاست / اسپم چیست؟ و انواع اسپم

اسپم چیست؟ و انواع اسپم

اسپم  چیست؟  و انواع اسپم

Spam یا همان هرزنامه مشکلی که تمامی شرکت ها امروز درگیر آن هستند. امروزه Spam برای ارسال Trojan یا keylogger  یا ransomware  استفاده میگردد.

Spam  یکی از مشکلاتی است که هر Admin  با آن دست و پنجه نرم می کند ابزار های زیادی برای جلوگیری از آن ایجاد شدند، مانند Spam Filter ‌یا spamassassin  اما مشتریان همچنان مشکل دریافت Spam  را داشته اند.

آیا Spam  فقط به دریافت هرزنامه گفته میشود؟

معلومه که نه، ما انواع Spam  را هر روزه مشاهده میکنیم، در ادامه به توضیح مختصری در مورد انواع مختلف آن می پردازیم:

 

ایمیل اسپم (Mail  Spam)

ایمیل اسپم، که بنام ایمیل انبوه ناخواسته نیز نامیده می‌شود،  در واقع  ارسال پیامهای ایمیلی بدون درخواست و بطور مکرر با محتوای تجاری در مقیاس بزرگ به دریافت کنندگان، بدون استثنا قائل شدن می‌باشد. ایمیل اسپم در اواسط ۱۹۹۰ وارد اینترنت شد  و از بدو ورود، تبدیل به یک معضل شد و روز به روز گسترش یافت به صورتی که امروزه با یک تخمین محافظه‌کارانه ۸۰ تا ۸۵ درصد ایمیل‌ها را در بر می‌گیرد و در بعضی منابع از ۹۵ درصد بالاتر می‌رود.

چگونه این ایمیل ها ارسال میشد؟

ایمیل های Spam  همیشه از یک سرویس ایمیل ارسال می‌شود این سرویس ایمیل می تواند مخصوص شما باشد که از طریق فایل های PHPMailer  ارسال گردد یا می تواند از طریق هک شدن ایمیل های شما باشد.

 

Spam Usenet

برای درک بهتر درباره این نوع Spam  می بایست ابتدا درکی در خصوص Usenet  داشته باشیم.

یوزنت قدیمیترین و حجیمترین سیستم اشتراک گذاری فایل بر روی اینترنت میباشد. عمر یوزنت حتی از عمر اینترنت هم بیشتر هست. یوزنت در اصل یک شبکه است! به اینصورت که کاربران فایلهای آن  را بیکدیگر ایمیل میکنند. البته این یک تفاوت کوچک با ایمیلی که شما میشناسید دارد و آن هم روش ارسال ایمیل عمومی هست بدین صورت که شما به جای ارسال ایمیل به یک شخص خاص، به یک گروه ایمیل ارسال می کنید (مثل گروه های یاهو و گوگل)

حالا که به درکی در مورد USENET ‌ رسیدین حال به نوع ارسال Spam  در USENET   می پردازیم.

اگر شما یک گروه USENET در مورد بازی های رایانه ای دارید حال شخصی مداوم در باره سیاست صحبت می کند و یا مسائل غیر اخلاقی به آن Spam  در USENET  گفته می شود.

کامنت (نظر) اسپم

این نوع Spam  را خیلی از افرادی که سایتشان دارای قسمت نظرات است مواجه شده اند.

در این نوع Spam  رباتی هایی شروع به انتشار مطالب غیر عادی در بخش نظرات می کنند که این نیز بعضی اوقات تبدیل به Spam Mail هم میشود. در این موارد فرد منتشر کننده مطلب با لیست زیادی نظرات غیر عادی رو به رو میشود که هیچ گونه ربطی به مطلب منتشر شده ندارد بهترین راهکار جلوگیری ایجاد کدی به نام Captcha  می باشد.

 

پست اسپم

 انجمن های گفتگو محلی برای تبادل نظر هستند که گاهی مورد درج اسپم قرار می‌گیرند. برخی از شرایط اسپم بودن یک تاپیک در انجمن های گفتگو به صورت زیر است:

  • شامل چند کلمه باشند که کمکی به روال منطقی بحث نکند.
  • خارج از موضوع تاپیک بوده وباعث انحراف تاپیک از مسیر اصلی شوند.
  • استفاده از شکلک به تنهایی بدون متن
  • تشکر از پست ها در حالیکه امکان استفاده ار دکمه سپاس هست
  • استفاده از انجمن به عنوان چت روم

Check Also

راهکار هایی جهت افزایش امنیت سرور لینوکس

یک چالش رایج در میان برنامه نویسان php رسیدن به درصد قابل قبولی از امنیت …

قالب وردپرس