Home / وبلاگ / آموزش / امنیت سایت در هاست اشتراکی- بخش دوم

امنیت سایت در هاست اشتراکی- بخش دوم

هک کردن وب سایت های ورد پرس بر روی سرور های اشتراکی

 یک وب سایت تنها به اندازه ی ضعیف ترین لینک موجود در سرور اشتراکی آن ایمن است. به زبان ساده، وقتی یک هکر به یک وب سایت در سرور دسترسی پیدا می کند، می تواند به راحتی در مجوز های دسترسی به بقیه وب سایت های سرور نیز تاثیر بگذارد. اصطلاحا به این کار cross-site contamination ( آلودگی متقاطع سایت) می گویند. وقتی صحبت به ورد پرس می رسد این موضوع حساس تر می شود چون هسته ورد پرس برای هکر ها بسیار شناخته شده است.

کاربران وردپرس می دانند که فایل های wp-config.php   شامل اطلاعات بانک داده است. این امر بسیار مهم است که این فایل های مهم و حساس را از دسترسی دید دیگران دور نگه داریم. اگر هکر ها بتوانند این گونه فایل ها را بخوانند و از تنظیمات دیتابیس اطلاع پیدا کنند خرابی هایی زیادی را منجر خواهند شد از جمله اینکه می توانند کاربر مدیر در ورد پرس بسازند و پست های اسپم در سایت اضافه کنند.

در زیر دو نکته مهم که اکثر شرکت های ارائه دهنده هاست و صاحبان وبسایت برای جلوگیری از از دسترسی این هکرها به وب سایت هایشان رعایت می کنند می بینید:

  1. فایل wp-config.php  را برای همه غیر قابل خواندن کنید به جز  صاحب سایت ( و فرآیند وب سرور)  مثلا  مجوز دسترسی ۴۰۰ را به این فایل اختصاص دهید.
  2. اتصال از IP های خارجی به بانک داده را غیر ممکن کنید ( مثلا دسترسی IP های غیر از ۱۷۲٫۰٫۰٫۱ یا خارج از  زیرشبکه هاست  را ببندید).

این دو مرحله به شما کمک می کند تا از پیش آمدن بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید. .. مگر اینکه وب سایت شما  یک آسیب پذیری دانلود فایل دلخواه داشته  باشد.

آسیب پذیری دانلود فایل دلخواه

آسیب پذیری دانلود فایل دلخواه به هکرها اجازه می دهد تا یک درخواست تقلبی را به سایت ارسال کنند که در پاسخ محتوای هر فایلی روی سرور شما را باز می گرداند ( اگر فرآیند وب سرور دسترسی خواندن آن فایل را داشته باشد).  بدتام ترین مثالی که می توان  از این نوع آسیب پذیری زد، حفره امنیتی موجود در نسخه های قدیمی پلاگین فوق العاده معروف RevSlider است. که این مشکل خود را در سال ۲۰۱۴ به صدها هزار وب سایت وردپرس افشا کرد.

 

دسترسی سخت به فایل wp-config.php کمکی نمی کند

آیا اختصاص مجوز دسترسی  ۴۰۰  به فایل wp-config.php از حمله جلوگیری می کند؟

نه! فایلی که  وب سرور به آن دسترسی دارد برای آن قابل خواندن است. ( اگر وب سرور به یه این فایل دسترسی نداشته باشد کلا وردپرس کار نخواهد کرد).

راه حل دوم چطور؟ آیا بستن دسترسی به بانک داده از خارج از شبکه هاست یا حتی هر سرور دیگری به جز سرور محلی کارساز است؟

مطمئنا بله! پس از اینکه هکر توانست اطلاعات بانک اطلاعاتی را  بدزدد نمیتواند از کامپیوتر خودش به بانک اطلاعاتی وب سایت ما لاگین کند.  بنابراین دیگر جای نگرانی نیست. واقعا نیست؟ متاسفانه راه حلی برای این مورد هم وجود دارد که ما بارها دیدیم هکر ها از ان استفاده می کنند.

سرور های اشتراکی

هکرها چگونه با وجود قطع اتصالات خارجی به بانک داده همچنان می توانند از روی کامپیوتر های خودشان به آن دسترسی داشته باشند.؟ آنها از روی همان سرور هاستی که می خواهند هک کنند به بانک داده متصل می شوند.  آنها هنوز وارد سایت نشده اند پس چطور می تواند همچین کاری بکنند؟ پاسخ همه این سوالات سرور اشتراکی است. هکر ها از یک سایت از قبل سازگار شده برای کشف و هک دیگر سایت های وردپرس روی همان سرور استفاده می کنند.

Check Also

۵ راهکار ساده برای افزایش امنیت وبسایت شما

از هک شدن سایتتون جلوگیری کنید به عنوان شخصی که زحمت زیادی برای وب سایتتون …

قالب وردپرس