Home / وبلاگ / آموزش / تاثیر سرعت هاست و سرور بر روی رتبه سایت شما

تاثیر سرعت هاست و سرور بر روی رتبه سایت شما

تاثیر سرعت هاست و سرور بر روی رتبه سایت شما

به گفته گوگل بزودی سرعت سایت شما تاثیر مستقیم بر روی سئو و رتبه سایتتان خواهد داشت.

پیشرفت پر سرعتی را در دهه ی حاضر در تکنولوژی شاهد بودیم و هستیم، مشاغل و کسب و کار ها در این دهه، هر روز و با یک سیکل همیشگی درگیر تغییر هستند.

از سال ۲۰۱۰ گوگل به طور جزئی سرعت بارگذاری سایت ها را در فاکتور های رتبه بندیشان اعمال کرده و هم اکنون اعلام کرده که سرعت بالای بارگذاری سایت شما از طریق جستجوی گوگل موبایل، به طور مستقیم رتبه سایت شما را در گوگل افزایش خواهد داد و از اوایل تابستان سال ۱۳۹۷ این طرح را اجرایی خواهد کرد.

شما باید به این مورد توجه ویژه داشته باشید که رتبه سایتتان در برتری شما نسبت به رقبایتان تاثیر چشم گیری دارد و با توجه به تغییراتی که به زودی صورت خواهد گرفت، تاثیر سرعت و رتبه سایت شما چندین برابر می شود.

حتی اگر شما فردی هستید که به تازگی وارد این حوزه شده اید یا حتی قصد وارد شدن به این حوزه را دارید، باید از ابتدا با قدرت تمام در این دنیای پیچیده و شدیدا تغییر پذیر قدم بگذارید تا بتوانید توانایی ها و کسب و کار خودتان را به همگان نشان دهید.

 

عوامل تضمین کننده سرعت (برای بهبود رتبه سایت):

  1. هاست یا سرور پر سرعت:

 

مواردی که در سرعت هاست تاثیرگذار هستند:

  • تعداد اشتراک: همانطور که میدانید از هاست اشتراکی چندین کاربر استفاده می کنند و هرچه اشتراک ها از هاست بیشتر باشد، منابع، بیشتر بین کاربران تقسیم می شود و می تواند تاثیر مستقیم بر کاهش سرعت سایت شما داشته باشد.
  • منابع سرور: برای انتخاب یک سرور مناسب باید این نکته را مدنظر قرار بدهید که کانفیگ مدنظر شما چیست؟ شما با بررسی های دقیق با توجه به کارایی سایتتان با مشاورین این حوزه می توانید کانفیگ مناسب سایت خودتان را پیدا کنید. زیرا در صورت کم بود منابع سرور سایت شما سرعت غیر مطلوبی را تجربه خواهد کرد اما در صورت مناسب بودن منابع سرور برای سایتتان و معتبر بودن دیتاسنتر و شرکتی که از آن سرور تهیه می کنید، خیالتان از سرعت بالای سایتتان، کاملا راحت باشد.
  • وب سرور مناسب: یکی دیگر از عواملی که میتواند در افزایش سرعت سایت شما تاثیر گذار باشه وب سرور سایت شما است. یک وب سرور مناسب باید بتواند با مدیریت حرفه ای درخواست ها و بازدید هایی که رو سایت میاد، باعث کم شدن استفاده از منابع سرور و در نهایت افزایش بهره وری استفاده از منابع و سرعت سایت شما بشود و با کش کردن اطلاعات استاتیک سایت شما و همچنین با فشرده سازی اطلاعاتتان سرعت بارگذاری سایتتان را افزایش دهد.

 

  1. سایت بهینه شده:

حجم دیتاها: احتمالا برای شما نیز بارها پیش آمده است که هارد کامپیوتر شخصیتان پر شده باشد و دستگاه شما عملکرد خوب همیشگی خودش را به شما ارائه ندهد. این اتفاق دقیقا برای هاست و سایت شما نیز رخ می دهد که در صورت بهینه نبودن داده ها (تصاویر، قالب سایت‌ و…) یعنی حجم زیاد و غیر لازم دیتاها، سایت شما عملکرد و سرعت ضعیفی را ارائه خواهد داد.

 

استفاده از AMP :

همانطور که در اول مقاله اشاره شد به تازگی گوگل اعلام کرده که سرعت بارگذاری سایت ها از طریق موبایل در رتبه آنها در گوگل تاثیر دارد. AMP یا Accelerated Mobile Page  به معنی افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل می باشد.

 

پروژه AMP یک فریم ورک جدید و متن باز است که به طور کامل از فناوری های موجود در وب ساخته شده است. این پروژه که به وسیله گوگل و توییتر انجام شده است، به برنامه نویسان کمک می کند  صفحات HTML با حجم کم ایجاد کنند. این کد ها به راحتی در صفحات موبایل بارگذاری می شوند، تا با بارگذاری سریع صفحات وب به راحتی برای کاربران شما قابل مشاهده باشد.

سرعت یعنی برتری، برتری یعنی افزایش رتبه سایت شما در گوگل.

در صورتی که نیاز به یک هاست قوی دارید تا بتوانید به طور کامل از پتانسیل سئو خودتان بهره ببرید، می توانید از  هاست های ابری یا وردپرسی شاتل هاست استفاده نمایید که توسط بزرگترین وبمستران ایرانی نیز توصیه شده اند.

Check Also

قانون جدید عدم نمایش اطلاعات Whois دامنه

قوانین جدید GDPR همانطور که در مطلب قوانین حفاظت از اطلاعات (GDPR) چیست؟ در وبلاگ …

قالب وردپرس